Pierwsza rzecz

Nowoprzybyłemu, który zastanawia się co zrobić aby wytrzeźwieć mówimy: przychodząc na spotkanie lub szukając informacji o programie CA zrobiłeś pierwszą rzecz!

Przyznałeś przed sobą, że potrzebujesz pomocy.

A teraz, w tym momencie, robisz następną rzecz, aby pozostać czystym – nie bierzesz. Na nasz program mówimy „jeden dzień na raz” i sugerujemy, abyś nie rozwodził się nad chęcią zachowania trzeźwości przez resztę życia, rok, a nawet tydzień. Kiedy już zdecydujesz, że chcesz przestać brać, jutro zatroszczy się samo o siebie. Ale czasami nawet myślenie o jednym dniu bez narkotyków to dla nas za dużo. Nie bierz przez następne dziesięć minut, wiem, że chcesz – ale nie musisz. Nie przez następne dziesięć minut. Po dziesięciu minutach zobacz gdzie jesteś. Możesz powtarzać ten prosty proces tak często, jak to konieczne, używając dowolnego okresu czasu. Nie muszę brać, dziś i tylko dziś!

We wspólnocie CA jesteś wśród zdrowiejących uzależnionych, którzy żyją bez narkotyków i alkoholu. Skorzystaj z naszej pomocy! Weź numery telefonów! Pomiędzy spotkaniami możesz nie być w stanie uniknąć kontaktu z narkotykami. Niektórzy z nas w ogóle nie mieli niebiorących przyjaciół. Teraz możesz mieć trzeźwych przyjaciół! Kiedy poczujesz głody nie czekaj, zadzwoń do jednego z nas. I nie zdziw się, jeśli jeden z nas zadzwoni do Ciebie.

Może Cię zaskoczyć, że odradzamy używanie jakichkolwiek substancji zmieniających umysł, w tym alkoholu i marihuany ale powszechnym doświadczeniem osób uzależnionych, w tym i innych programach jest to, że zażywanie jakichkolwiek narkotyków prowadzi do nawrotu lub substytuowania uzależnienia. Jeśli jesteś uzależniony od innej substancji, lepiej się tym zajmij. Jeśli nie, to po co ryzykować? Zachęcamy do posłuchania tej rozsądnej rady zaczerpniętej z gorzkich doświadczeń innych uzależnionych. Czy naprawdę myślisz, że jesteś inny?

Myśleliśmy, że jesteśmy szczęśliwi – my i nasza substancja! Ale było zupełnie odwrotnie. W CA uczymy się żyć na nowo. Mówimy, że nasz program to program duchowy, nie religijny bo wartości duchowe są dostępne zarówno dla ateisty jak i pobożnego.

My, wdzięczni zdrowiejący uzależnieni prosimy o wsłuchanie się w nasze historie. To jest najważniejsze: Słuchaj! Wiemy jak się czujesz, bo sami się tak kiedyś czuliśmy. Jednak teraz, nie tylko żyjemy bez narkotyków, ale żyjemy szczęśliwie. Wielu z nas jest szczęśliwszych niż kiedykolwiek.

Nikt nie mówi, że łatwo jest powstrzymać uzależnienie. Musieliśmy porzucić stare sposoby myślenia i zachowania. Musieliśmy chcieć się zmienić i robimy to jeden dzień na raz.